Print

2014 Results - Speech

Friday   May 23rd, 2014         8:45am



Section 701       Prepared Reading Solo 8 Years and Under

First Place: Jordon Humphreys

Highly Commended: Shani Cordona  



Section 721       Recital (from memory) Solo Prose or Poetry, Not Drama   8 Years and Under

First Place: Jordon Humphreys  



Section 702       Prepared Reading Solo 9 Years and Under

First Place: Jayden Passmore

Highly Commended: Nicholas Boffa

Highly Commended: Anita Enchackal



Section 703       Prepared Reading Solo 10 Years and Under

First Place: Cleo Orr      



Section 734       Recital (from memory) Group Prose or Poetry, Not Drama   Primary (To year 6)

First Place: Ross Park Year 3  



Section 722       Recital (from memory) Solo Prose or Poetry, Not Drama   10 Years and Under

First Place: Jayden Passmore  

Highly Commended: Eliana Carmichael



Section 741       Character Recital (from memory) Solo 10 Years and Under

First Place: Lucy Raymond

Highly Commended: Thea Pilkington      



Section 743       Character Recital (from memory) Solo 14 Years and Under

First Place: Chelsea Wright

Highly Commended: Alice Raymond  



Section 751       Impromptu Reading Solo         10 Years and Under

First Place: Nicholas Boffa



Section 752       Impromptu Reading Solo         12 Years and Under

First Place: Alice Raymond  



Section 753       Impromptu Reading Solo         14 Years and Under

First Place: Eva Marshall      



Section 757         Impromptu Speech Solo 12 years and Under

First Place: Alice Raymond

Highly Commended: Chelsea Wright  



Section 781       News Reading Solo         12 Years and Under

First Place: Eva Marshall

Highly Commended: Harry Pilkington



Section 704       Prepared Reading Solo 11 Years and Under

First Place: Ella Bamber      

Highly Commended: Chelsea Wright



Section 705       Prepared Reading Solo 12 Years and Under

First Place: Alice Raymond  

Highly Commended: Shaelyn Crowhurst



Section 706       Prepared Reading Solo 14 Years and Under

Highly Commended: Brianna Hughes

First Place: Eva Marshall



Joan Russack Trophy for the Most Entertaining Group Recitation by primary school children:

Ross Park Year 3



Lions Club of Alice Springs Trophy for the Most Outstanding Solo Rectal Performance (any age)

Jayden Passmore



Spaff Memorial Trophy for the Most Entertaining Solo Character Recital (any age)

Lucy Raymond



Darrell Hines Trophy for the Most Promising Prepared Reading 16 years and under

Eva Marshall



Elaine Hodda Trophy for the Most Promising Performer in Speech and Drama Sections (any age)

Jordon Humphreys



Wednesday  June 4th, 2014         8:45am  Plays


Section 791       Play Group (minimum 5 members) Primary Or scene(s) from a play.  

First Place: Ross Park Thespians  


Section 792       Play Group (minimum 5 members) Secondary Or scene(s) from a play.

First Place: Centralian Middle School 1

Highly Commended: Help

Highly Commended: Centralian Middle School 2















Subscribe to the Centralian Eisteddfod Newsletter click here.

Proudly Supported By:

ASTC Northern Territory Government  CSS   Redback Productions